22 April 2018

Anahtar Kelime Seçimi ve Sitenin Anlamsal Yapısını Oluşturma

Son dönemlerde en çok dikkatimi çeken amaçsızca açılan yeni sitelerdir. Çoğu kişi sitenin sistemi ne olacak, backlink politikası ne olacak derdine düşüp gerçekte yapması gereken şeyi unutuyor; Amaçları belirlemek ve bu amaçlara ulaşmak için ön analiz ve planlama yapmak.

Amaç konusuna daha önceki “SEO İlkeleri” yazımda kısaca değinmiştim. Bahsetmem gerekirse bir site açmayı planlıyorsunuz. Öncelikle sitenizi görmek istediğiniz yeri belirleyin. Örneğin; “En iyi teknoloji blogu açmayı planlıyorum. Sitemde bu amaca uygun konulara yer vererek arama motorunda yükselip yeterli ziyaretçi sayısına ulaşmak istiyorum.” deyin kendinize, ama bilinçli bir şekilde. “İçerik kraldır” ve “Özgün içerik kraldır” safsatalarına inanmayın. İlle bir şey kral olacaksa “Amaca yönelik içerik kraldır!”

Bu yazımda sitenin sistemi ne olmalıdır, tasarım nasıl olmalıdır, renkleri nasıl seçilmelidir gibi konulara değinmeyeceğim. Anlatmayı planladığım konu bir web sitesinin arama motorlarında başarılı bir şekilde yükselmesi için doğru anahtar kelime seçimi ve anlamsal yapının oluşturulması konusudur. Konu basit bir konu değil arkadaşlar. Yine de her zaman olduğu gibi konuyu olabildiğince basite indirgeyerek açmaya çalışacağım.

Anahtar kelimelerin kaliteli bir şekilde araştırmasının yapılması ve anlamsal yapısının doğru bir şekilde oluşturulması sitenin arama motorlarında başarılı olması için önemli ve temel kriterlerdendir. Anahtar kelimelerinin doğru analizi ve seçimi titizlikle ve tutarlı bir şekilde yapılırsa o kadar da zor değil. Ve doğru seçime paralel olarak da sitenizin arama motorlarında başarı oranı artacaktır.

Anahtar kelime seçimi analitik bir süreçtir.

Bu konuda dikkate alınması gereken bir çok nüans mevcuttur. İyi araştırma yapıp kendinizi geliştirmezseniz bir veterinerin araba tamiri yapmaya çalışmasından öteye gidemezsiniz.

1) Matematiksel analiz yöntemi olan LSI (Latent semantic indexing) teknikleri ile tanışın.  Bu şekilde belirli çerçevede terminolojiye sadık kalarak anahtar sözcük sayısını artırma şansınız olacaktır. Bu yeni bir yöntem değildir. Sitelerinin anlamsal çekirdeğini oluşturmak için uğraşan kişilerin uzun zamandır eş anlamlı kelimelerin ve düşük frekanslı anahtar sorguları “uzun kuyruk” kelimelerin kullanımı ile bazen son derece rekabetçi anahtar kelime öbekleri kullanan sitelere göre daha başarılı oldukları görülmektedir. Özetle bu yöntem anahtar kelime araştırmalarında kullanılması gereken olmazsa olmazlardandır.

2) Sayfaların oluşturulması – Her anahtar kelimenin kendi sayfası olmalıdır. Bazı webmasterler analizi doğru yapıyorlar, anahtar kelimelerini seçiyorlar ve bu anahtar kelimeleri direk sitenin tüm sayfalarının metalarına yerleştiriyorlar. Bu en yaygın yapılan yanlışlardandır. Etkisiz bir yöntemdir. Doğru olan her sayfa için en fazla 2-5 anahtar kelime seçimi yapıp ona göre optimizasyon çalışması yapmaktır. Bu anahtar kelimelerin de birbirleri ile ilişkili olmaları oldukça önemlidir.

3) Anahtar kelimelerin bölgeye özel kullanımı – İngilizce evrensel bir dil olduğu için Türk webmasterler tarafından sıkça web sitelerinin dili olarak tercih edilmektedir. Bu konuya özellikle İngilizce bir site oluşturuyorsanız dikkat edin. Hedeflediğiniz bölgeye göre anahtar kelimelerinizi oluşturun. Örneğin, İngiltere ve Avustralya farklı ifadeler, farklı terimler ve hatta farklı yazım şekillerini kullanıyor. Hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz.

4) Anlamsal yapınızı oluştururken arama motoru analizinizi aşağıdaki konularda yapmalısınız:

  • seçilen anahtar kelimeler sitenin ait olduğu terminolojiye veya konsepte (veya sektöre) uygun mu?
  • anahtar kelimelerin rekabet durumu ve konseptin (veya sektörün) karmaşıklığı
  • sizin anahtar kelimelerinizi kullanan rakiplerinizin durumu
  • seçtiğiniz anahtar kelimeler gerçekten sitenizin sektörü ile ilgili mi?

5) Periyodik olarak anlamsal çekirdek oluşturma işini tekrarlamalısınız. Şu şekilde düşünmeyin; bir kere analizimi ve seçimimi yaparım, bu konuyu kapatırım. Hayır. Zaman zaman durumu gözlemleyin ve anahtar kelime seçiminde yaptığınız yanlışları düzeltin. Aydan aya seçtiğiniz kelimelerin durumu değişebilir, yenileri ortaya çıkabilir.

Kısa özet: Kelime seçimini bir kaç farklı yöntem kullanarak gerçekleştirme. Kaliteli bir anlamsal yapının oluşturulmasının arama motoru sıralamasında ve rakiplerle mücadelede şart olduğunu anlama. Konunun anlaşılması için yöntemlere kısaca değindim. İlerleyen günlerde yazılarımda bu yöntemleri daha çok inceleyip kullanılacak araçlar üzerinde durmayı planlıyorum. Bu konuda düşünceleriniz olursa onları benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.