22 April 2018

Blog Projesi 1: Blog Yazıyoruz

Burada blog projesi ile ilgili notlarımı aktarmaya başlayacağım. Basit bir şekilde wordpress benzeri bir blog sistemi yazacağız.

Blog yazmaya başlamadan önce blogumuzun tasarımını yapmamız gerekir ve bunun için yeteri kadar grafik ve css bilgisine ihtiyacımız var. Bu konu da yazılım alanına girmediği için burada template yapımı konusuna hiç değinmeyeceğim. Elimizde daha önceden hazırladığımız bir template (tema) olduğunu varsayarak çalışmalara başlayacağız. Aynı zamanda bazı ücretsiz templatelerden de yararlanabiliriz. freecsstemplates.org adresinden bu templatelerden istediğinizi seçip indirebilir ve projenize dahil ederek kodlama kısmına geçebilirsiniz.

Blog MasterPage Oluşturma ve Template Giydirme

Öncelikle, new project alanından bir adet ASP.Net Empty Web Application açıp ismine de Weblog diyelim. Projeye bir adet MasterPage ekleyelim. (MasterPage ile igili açıklamalar burada yer alıyor) Bir adet Web Form using MasterPage ekleyelim, adı Default.aspx olsun.

Şu ana kadar blogumuzun şablonunu ve başlangıç sayfasını oluşturduk. Sıra geldi elimizde bulunan template için giydirme işlemi yapmaya. Çok kolay bir şekide bu işlemi yapmaya başlayalım. Templatemizin index.html, css ve images dosyalarını projemize dahil edelim. (sürükle bırak yapabiliriz)

index.html dosyasının head kısmında bulunan taglerin tamamını alıp kopyalıyoruz ve Site1.Master’in head kısmına kopyalıyoruz. ContentPlaceHolder’ı silmiyoruz.

index.html body kısmında yer alan kodların tamamını alıp Site1.Master formun içine kopyalıyoruz. index.html ile başka işimiz kalmadı. Master’da diğer sayfalarda değişecek alanı belirlemeliyiz. Sayfamızda content olacak kısmı belirleyip, content divini içindeki gereksiz postları siliyoruz ve contentplaceholder’i bu kısma sürüklüyoruz:

<asp:ContentPlaceHolder ID="ContentPlaceHolder1" runat="server">

</asp:ContentPlaceHolder>

Sayfamızda bir adet formumuz var. Yeni kopyaladığımız kodların içinde form tagi varsa onu bulup siliyoruz. <form method=”get” action=”#”> ve kapatmasını sildim. Artık MasterPage’i düzenlemeye başlayabiliriz. Logoyu ve header kısmını düzenleyeceğiz, daha sonra sidebar ve footer’da yer almasını istediğimiz herşeyi yazabiliriz. Sidebar’da Kategoriler, Etiketler ve Son yazılar yer alsın. Bunların dışında da En çok yorum alan, En çok oylanan ve En çok okunan bölümleri olsun istiyoruz. Bunları tamamen herkes kendine göre değiştirip düzenleyebilir.

Buraya kadar blogun tasarım açısından iskeletini oluşturmuş olduk. Sıra geldi blogun veritabanını oluşturmaya. Bir sonraki yazıda Blog Veritabanı Oluşturma konusu yer alacak.

Comments

  1. tobeyadanottobe says:

    Faydalı bir makele şuan bende bir blog sitesi hazırlamaktayım sizde bu sitenin templati mevcut mu acaba bana gönderebilirseniz çok iyi olur .

  2. Bahadır Özgün says:

    Görsel Eğitimler güzel yararlıdır ama öğreticiliği akılda kalıcığı düşüktür paylaşımızdan dolayı teşekkür ederim

  3. orkut says:

    Selam. Siteniz gayet faydalı olmuş. Programcılığı öğrenmek isteyenler, için güzle bir başlangıç ve kaynak olmuş. Yalnız sitenizde görsel eğitim yok ve sizde görsel eğitim verme taraftarı değilsiniz gibi geldi bana. Blog projesi görsel olsaydı çok daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Genelde makale tarzı eğitimlerde kimse eğitimin içeriği ile ilgilenmez herkes işine yarayan kodları kopyalayıp gider. buda bu tarz siteleri hazırlayanların istemediği bir şeydir. Hepimiz yazdıklarımızın okunmasını ve okuyanların bir şeyler öğrenmesini isteriz. Ama malesef herkes kolaycılığa kaçtığı için pek mümkün olmuyor. Ama görsel eğitimde bu pek mümkün değildir. ziyererçi (öğrenmek isteyen ziyaretçi) sizi dinlemek, izlemek ve öğrenmek için kodları yazmak zorundadır. Yani hem dinleyerek, görerek ve yazarak. Adı üstünde yazılım..! Yani bu iş yazmadan öğrenilmez. Sürekli yazmak lazım. Görsel eğitim her zaman çok daha faydalıdır. Hem size daha çok ziyaretçi gelir daha kısa sürede tanınmanıza vesile olduğu gibi sizde amacınıza daha kolay ulaşmış olursunuz. Amacınızdan kastım eğitim. Eğer birilerine bir şeyler öğretmek istiyorsanız asla kodları paylaşmayın. Sizi dinleyerek ve görerek öğrenmeye çalışsınlar, takıldıkları yerleri araştırsınlar, size sorsunlar uğraşmadan, emek vermeden hiç bir şey öğrenilmez. Bu blog projesi eğer videolu olsaydı çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Tabi tercih sizin. Uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın size başarılar diliyorum.