23 March 2018

Karar Yapıları: If – Else

If – else karar yapısı en çok kullanılan karar yapılarından biridir. Verdiğimiz koşul sağlanırsa if den sonraki işlemi yapar, sağlanmazsa else den sonra yazılan işlemi yapar. Kullanımı bu şekildedir.

if (koşul)
{
//Koşul sağlandığında gerçekleşenler
}
else
{
//Koşul sağlanmadığında gerçekleşenler
}

 

if – else Yapısını Anlayalım.

Eğer 2000 dolarım olursa, çok beğendiğim kırmızı laptopu alacağım. Diğer bütün koşullar için laptopu alamayacağım.

Bir adet textBox ve bir buttonumuz olsun. butce isimli değişken tanımladık ve bu değişkene textBoxumuza giren değeri int olarak atadık. if-else yapısını kullanarak koşul belirledik. Çalıştırdığımızda bütçemizi textboxumuza girdiğimizde sonucu messageBoxda görebiliriz.

int butce = Convert.ToInt32(textBox1.Text);
if (butce >= 2000)
{
MessageBox.Show("Yeni laptopunuz hayırlı olsun!");
 }
else
{
MessageBox.Show("Bir sonraki ay tekrar deneyiniz.");
}

 

Bu konu ile ilgili “Sayı Tahmini Oyunu“na gözatabilirsiniz.

Comments

  1. ömer gültekin says:

    Hocam Merhaba, ben bilgeadam’da yazılım uzmanlığı eğitimi almaya başladım ( becerebileceğimi pek zannetmiyorum ama hayırlısı ), ve hesap makinesi benzeri bir kaç küçük program yazdım ama bana son verilen ödevde bir sorunla karşılaştım. Şimdi bize TextBox üzerine yerleştirdiğimiz 3 tane PictureBox’ı at yarışı gibi koşturmamız ve yarışın neticesini de MessageBox’ta göstermemiz istendi, ilk olarak bir random nesnesi ve timer kullandık, PictureBox.Left += rnd.Next(10,20)koduyla yarışı başlattık, ekranın sonuna gelindiğinde uygun bir kodla atları durdurduk, fakat ben nereden bileyim hangi atın 1., hangi beygirin 2, veya kaçıncı geleceğini. İf yapısını kullanmak aklımdan geçiyor ama sonrasında ne yazacağımı bilemiyorum, çünkü random’dan (rnd) sonraki rakamı biz rastgele yazıyoruz, kendimiz belirlemiyoruz ki! Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (ayrıca C# öğrenebilmek için önerebileceğiniz bir kitap varsa yazarmısınız? ).