27 May 2018

OOP Temel Prensipleri

Encapsulation (Kapsülleme): Verilerin ve işlemlerin gizlenmesine veya bir grup içerisinde toplanmasına kapsülleme denir. Kapsülleme ile sınıfımız içinde kullandığımız alanların dışarıdan herhangi bir etki ile doğrudan değiştirilmelerini engellemiş oluruz.

Bu durum bizim isteğimiz dışında oluşabilecek atamaların önüne geçmemize ve ille de bu alanların değerleri değişecekse bizim belirlediğimiz bir çizgide olmasına neden oluyor. Bu da programcılıkta ve özellikle nesne tabanlı programlamada çok büyük bir yere sahip olan kontrolün elimizde olmasını sağlıyor.

Inheritance (Kalıtım): Birçok nesne tarafından paylaşılacak özelliklerin bir kez tanımlanıp diğer sınıflar tarafından miras alınarak genişletilmesi olayıdır.Türetilen her bir sınıf, türediği sınıfın özelliklerini de devralır. Amaç tüm sınıflarda ortak olan özellikleri tek bir sınıf içerisinde toparlamak.

Bu modellerimizi geliştirirken, her sınıf için ortak olan üyelerin tekrar yazılmasını engellemekle kalmayacak, sınıflar arasında düzenli bir hiyerarşi yapısının oluşmasını da sağlayacaktır.

Polymorphism: Bir metodun farklı nesnelerde veya farklı ortamlarda farklı sonuçlar üretmesidir.

Örneğin “konuşmak” insan sınıfına ait bir metottur. Ancak bu metot ait olduğu insan sınıfının örneğine göre farklı sonuçlar üretir. Arkadaşımızla konuşurken farklı bir tonda, patronumuzla konuşurken farklı bir tonda konuşuruz, diğer bir ifadeyle bu metodun birden fazla biçimi vardır.

Comments

  1. rıdvan says:

    Teşekkürler yararlı bilgiler sınav da bunlari yazicam.

Trackbacks

  1. […] Encapsulation (Kapsülleme): İşlemlerin ve verilerin gizlenmesine veya bir grup içerisinde toplanmasına kapsülleme denir. Kapsülleme sayesinde, sınıfımız içinde kullandığımız alanların dışarıdan herhangi bir etki ile doğrudan değiştirilmelerini engellemiş oluyoruz […]