16 June 2019

SEO Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir foruma giriş yapıp “SEO nasıl öğrenilir” anlamına gelen sorunuzu sorarsanız, büyük bir ihtimalle “forumun konularını okuyarak başlayın” tarzında yanıtlar alacaksınız. Tabii bu cevabın tamamen yanlış olduğunu söylemem doğru olmaz, SEO forumlar veya bilinen Webmaster forumlarının SEO bölümleri bu konuda yararlı makaleler, yazılar, paylaşımlar içermektedirler. Tüm bunlara rağmen bu yazıların çoğunlukla başlangıç seviyesinde olduğunu da dikkate alarak SEO’nun ne olduğunu tam anlamıyla keşfetmek için yeterli olmayacaklarını belirtmek isterim.

Burada ufak bir parantez açarak not düşmek istiyorum, forumlarda yapmış olduğum paylaşımlardan çok yararlandıklarını söyleyenler oluyor, olumlu geri bildirimler alıyorum. Ama evet, bu paylaşımlar da başlangıç seviyesi sayılır. Çünkü daha ileri seviyede paylaşımlar için yeterli ve uygun ortamın oluşması gerekir.

Öyleyse, SEO nasıl öğrenilmelidir?

SEO alanında belli tecrübeye sahip olan kişiler çoğunlukla kendi çabaları ve yöntemlerini kullanarak bulundukları noktaya gelmişler. Genellikle bana yöneltilen sorularda farkettiğim, soruyu soran kişilerin sorunlarına sabırsızlıkla kesin ve kısa çözüm bekledikleridir. Bu şekilde “mucizevi bir SEO formülü” yoktur. Yani bir kaç gün içinde SEO’yu A’dan Z’ye keşfedip profesyonel bir optimizasyoncu olmak mümkün değildir. SEO’yu ister kendi başınıza öğrenmeye başlayın, ister bir eğitmen aracılığı ile, okumanız, araştırmanız, tecrübe etmeniz gereken çok fazla konu olduğunu unutmayın.

SEO Eğitimi

 • İlk başlarda, tamamen başlangıç seviyesindeyseniz, arama motorlarının SEO ile ilgili yayınladıkları yazıları okuyun. Terimlerle tanışın. Okuduklarınızı kendi bloglarınız veya siteleriniz üzerinde uygulayın.
 • İngilizce kaynaklardan yararlanın. SEO ile ilgili İngilizce kaynaklar Türkçe kaynaklardan çok büyük farklılık gösterebiliyorlar. Alışkın değilseniz başlangıçta size zor gelebilir. Daha sonra duruma alışıp araştırmalarınızı daha verimli şekilde sürdürebileceksiniz.
 • SEO Forumları: Forumlar şüphesiz başlangıç seviyesinde bazı konularda bilgi edinmek için iyi yerlerdir. Buna rağmen forumların eğitici değil daha fazla paylaşıma açık ortamlar olduğunu unutmayın. Paylaşılan bilgiler kaliteli olmayabilir, yanlış olabilir, okuduklarınızı uygulamadan mutlaka beyninizin süzgecinden geçirmelisiniz. Bunun dışında bilgilerin yapılandırılmamış olması da bir karışıklık durumu ortaya çıkarabiliyor.
 • SEO Blogları: Artık çok sayıda SEO blogu olduğunu görebiliyoruz. Arama motoruna SEO yazıp arama yaptığımızda ilk sıralarda çıkan bloglar genellikle bu işin ticaretini yapan veya ticari amaçları olan kişi veya kurumlara aittir. Bu veya diğer bloglarda yayınlanan yazılar da genellikle akademik anlamda eğitici olmayabiliyorlar. Buna rağmen birçok SEO uzmanı kitap yazmak veya forumlarda paylaşım yapmak yerine ilginç fikirlerini kendi bloglarında yazıp yayınlarlar, bu anlamda onları takip etmek yararlı olabilir.
 • Videolar ve SEO ile ilgili diğer kaynaklar: Optimizasyon konusu ile ilgili Matt Cutts, Rand Fishkin ve Danny Sullivan’ı takip edebilirsiniz. Videolar ve yazılar oldukça yararlı olacaktır. Bunun dışında internette çok sayıda seo dersleri, seo ile ilgili yararlı makaleler bulabilirsiniz. Okuduklarınızı anlayıp uyguladığınız sürece deneyim kazanırsınız. Unutulmaması gereken önemli bir şey de var: yanlış yapılmış bir optimizasyon siteyi hiç istenmeyen kötü bir duruma da getirebilir.

Sonuç, edindiğiniz tüm bu bilgiler kafanızda SEO ile ilgili karışıklığı düzene oturtmanıza yarayabilir. Ancak okuduklarınızı uygulayıp tecrübe etmediğiniz sürece sadece okumakla kalırsınız.

Kendi sisteminizi mutlaka geliştirin. Deneyip verim aldığınız yöntemleriniz olacaktır, onları düzenli şekilde not alın. Bir sitenin optimizasyonunu nasıl yapmanız gerektiğini zamanla anlayacak ve daha sonra bu konuda başarı ile ilerleyeceksiniz.

Unutmayın, bir kelimeye link alıp üst sıralarda çıkmayı başarmış olmanız sizin bu işi öğrendiğiniz ve artık uzman olduğunuz anlamına gelmiyor. Başarı oluşturduğunuz sitelerin tüm sayfalarının kelimelerinde üst sıralarda yer almasıdır. Bu da link kasmakla olup bitecek bir şey değil 🙂

Comments

 1. Bestekares06 says:

  Merhabalar benim gibi yeni başlayan, SEO hakkında detaylı bilgi toplamaya çalışan kişilere pusula niteliğinde makale olmuş emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle teşekkürlerimizi lütfen kabul edin.

 2. samsun haber says:

  teşekkürler, aydınlatıcı bir yazı olmuş…

 3. evdemedikal says:

  üzerinde yeterince çalışmak gerekir.

 4. yaklasık 8 yıldan beri web ile ilgilenmekteyim. gercekten sizin tüm makalelerinizi özenle okuyup hep taktir etmisimdir sizleri. bu makalenizde her zamanki gibi süper.
  çok teşekkür ederim..

 5. Kişisel Blog says:

  Teşekürler, Güzel bir yazı olmuş.

 6. Bide şu dmoz aramalarında çıksam sitem dmoza ekleneli 1 yılı geçti ama halen dmoz aramalarında çıkmıyor

 7. Teşekkürler…

 8. Seni takip ederek çok iyi etmişim. Sitemde inanılmaz bir artış var teşekkürler.

 9. Serdarca says:

  Ben kesinlikle ingilizce bilinmesinden yanayım, klişeleşmiş bir çok tekniğin aslında hiç işe yaramadığını öğrenebiliyorsun:) Bu arada iletişim formundan bir mail attım okudun mu?

 10. ozcan says:

  google seo nasıl öğrenilir yazınca bu site çıkıyor bunu nasıl yapıyorsunuz bana da anlatırmısınız. çok teşekkürler.

 11. İsmail Dikmen says:

  Güzel Yazı olmuş elinize sağlık.