16 June 2019

SEO Soru-Cevap

SEO ile ilgili bana gelen yoğun sorular üzerine burayı aktifleştirdim. Twitterdan, maillerle gelen, forumlarda sorulan çok sayıda soru var onların hepsine yetişemeyebiliyorum bazen. Sorularınızı bana buradan yöneltirseniz fırsat buldukça cevaplamaya çalışacağım.

SEO yazılarıma da bir süredir ara verdiğimi farkettim. Yeniden yazmaya başlayacağım yakında…

Sadece SEO ile alakalı sorular lütfen 🙂

Search Engine Optimisation

SEO kategorisinde yazılarıma göz atabilirsiniz.

Comments

 1. Erkanak says:

  Merhabalar seo konusunu öğrenmek ve kendimi geliştirmek istiyorum, ancak forumlarda makalerde hep ucu açık, genel ifadeler var. Mesela resim alt etiketi nasıl düzenlenir bilgi bulamadım. Anahtar kelimelerde nasıl yukselinir yine net ve açıklayıcı bir bilgi bulamadım. Ben bunları nasıl ogrenicem bana yol gösterirseniz çok mutlu olurum.

 2. mustafa says:

  yazmaya defam hocalarım

 3. ferit webcozumleri says:

  c# oop kısa ve öz süper olmuş
  aynı şekilde c# keywords tümünü açıklamalarıyla yazabilirseniz c# oop gibi süper kaynak olur bence mesela indexers nesnenin dizi karşılığını veriyo gibi kısa ve öz(doğru dimi eksik ama…) ve ayrıntılarınıda tabi(kategorik biçim,

  C# Keywords
  C# Operators
  C# Preprocessor Directives
  C# Compiler Options
  C# Compiler Errors
  C# Language Specification

  olabilir melesa hocam iyide olur hani 😀
  )

  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/67ef8sbd.aspx
  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/x53a06bb.aspx
  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/618ayhy6.aspx

 4. Hit programlarının zararı ve yararı nedir?

 5. ismail Dikmen says:

  Tayfun Erbilen muhtemelen domain anahtar kelime adı geçiyor veya sitendeki yazılar özgün içerik 🙂

 6. Ben eğitim siteme hiç link almadım.. Pekde seo çalışması yapmadım ama yinede güncelliğini koruyor.. Bunu neye borçluyum hocam 😛 🙂

  • Prototürk burada anlattığım doğal linkleme konusunun en güzel örneklerinden biridir. Prototürk’ün ek olarak dış seo yapmasına çok bir ihtiyacı yoktur, tarayıcımızın sık kullanılanlarında yer alan faydalı sitelerden biridir. Dilerim yayın hayatına uzun yıllar bu şekilde başarı ile devam eder. 🙂

 7. murat says:

  selamlar nasılsınız umarım iyisinizdir size forumdan yazdım ama cevap alamadım sitemle ilgili nasıl bir çalışma yapabilirim yardım isteyecektim teşekkürler

  • Merhaba Murat,

   Hangi forumdan yazmıştınız? Bazı forumlarda yokum artık, bana en kolay buradan ulaşabilirsiniz. Site adresinizi yazarsanız ona göre bir fikir verebilirim.

 8. xclever says:

  selam eif seo’ya, schema.org’da bulunan ve arama motorlarının kullandığı microdataların yararı olur mu? örnek http://schema.org/Recipe bu sayfada bulunan yemek tarifi mcirodata’ları yemek tarifi sitelerinde kullanıyor musun ya da kullanır mısın ? şimdiden teşekkürler…

  • selam xclever 🙂

   Bu konu 2011 de çıktığında büyük heyecanla takip ettik. Schema geçtiğimiz yılın arama ile ilgili en büyük olaylarından biriydi. Arama sonuçlarının görüntülerini etkileyecekti.Bir dönem 2012 de SERP sonuçlarını etkileyecek denildi heyecan arttı.

   2012 ye geldiğimizde hala algoritmada bir sıralama faktörü olarak yerini almadığını görüyoruz. Ben yemek sitelerimde kullanmaya başlamadım. Yıldızların falan görüntüsü hoş da 3 yıldızlı bir puding tarifini ziyaretçi tıklamaz, gider 5 yıldızlıyı tıklar bu konu düşündürücü.

   Schema bir sıralama faktörü olursa ne olur? Google algoritmasına dahil ederse, sayfa içi faktörlere bir yenisi daha eklenmiş olur. Sıralamayı ne kadar etkileyeceği de önemli. Genellikle sayfa içi SEO faktörlerinin her biri kendi başlarına sıralamayı çok az etkilemektedirler.

   Kullanır mıyım? Evet o halde kullanırım 🙂

 9. nightwall says:

  Bu müthiş cevap için teşekkürler 🙂 Türkçe sitem de olacak birgün 😀

 10. nightwall says:

  60 gününü tamamlamış bir niche sitem hedef kelimemde ilk sıraya geldi. Günlük tekil hit 300 – 1000 arası değişiyor. Kelimede rekabet var ama çok fazla değil. Bu saatten sonra sıralamayı korumak için backlink çalışmalarına düzenli olarak devam etmelimiyim veya ara ara otomatik programlar mı kullansam. Siteyle ilgilenmeyi bıraksam kısa sürede kötü yerlere gidermiyim. niche konusunda pek tecrübem yok. ne önerirsin?

  • Güzel soru. Üst sıraya geldikten sonra o sırayı korumak en önemli konudur. Bazen fazla önemsemediğimizden, bazen de bir başka sitenin seosunun daha iyi olması nedeni ile sıralamayı kaybederiz.

   Site ile ilgilenmeyi bırakırsam kötü yerlere gider miyim? demişsin. Bu bir bakıma oraya nasıl geldiğine de bağlıdır. Örnek vermem gerekirse bazı backlink çeşitleri (bunlar üzerine seninle daha önce konuşmuştuk) şok etki yapıp siteleri bir anda çok üstlere çıkarabilirler. Buna rağmen uzun süre etkilerini korumazlar. Backlink almaya başlarken siteyi güçlendiren link alımı da yapmak bu nedenle önemlidir.

   Bazen de ilk yükselme gerçekleştikten sonra site çok uzun zaman o sırasını korur. Buna rağmen ara ara link alımına devam etmek gerekir ve abartılmadığı sürece bunun bir zararı olmayacaktır.

   Türkçe sitelerini de bekliyoruz 🙂

 11. Şerifcan says:

  Ingilizce websitem var. Hatta Iyinet’teki “60 günde niche site” isimli konunuzu okuyarak siteyi açmıştım. Uygulayamadım tüm yazılanları okul,staj vs. Yani lafın kısası rica etsem sitemi inceleseniz çünkü az da olsa her ay ödeme alacak kadar neler yapabilirim çünkü internet sektöründeki amaç bence para kazanmak, yani ek gelir yapmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  • Bu site artık yeni sayılmaz, backlink alımına başlanabilir. Yalnız anahtar kelimelere göre yeterince çalışma yapılmıyor. Önerim postların seolu girilmesi, az olsun, ama belli hedefe uygun olsun derim. İngilizce sitelerde çıkmak için yazılar özgün olmalı, içerik için coğrafi hedefleme yapılmalı.
   http://www.yazilimciblog.com/seolu-post-girmenin-yollari/

   Ek olarak webmaster toolsdan anahtar kelimeleri takip edip, ilk başta kelime bazlı seo yapılmasını öneririm.

 12. Merhabalar hocam buraya tesadüfen ulaştım.c sharp textbox ile ilgili arama yaptım.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Benim merak ettiğim bu seo konusunun yazılımcıları ne kadar ilgilendirdiği,hocam bizimle ilgili değil demişti.Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bloguma hoşgeldiniz, umarım bulduğunuz bilgiler faydalı olmuştur.

   Hocanız içerik girme, dış SEO anlamında söylemiştir, yanlış sayılmaz.

   Ama SEO çok geniş bir kavramdır. Sitenin çekirdeğini oluşturmaya başladığımız andan itibaren dikkate almamız gereken çok şey var. Örnek vermem gerekirse url yapısı nasıl olacak, rewriting nasıl yapılacak buna karar verecek olan yine yazılımcıdır.Bunun dışında SEO odaklı dinamik proje oluşturmak önemlidir. Web’e yönelecek olursanız optimizasyon mutlaka incelemeniz ve öğrenmeniz geren bir konu olacaktır…

 13. Serdarca says:

  Titleyi aldığını biliyorum, işin garibi desci komple alması nadir görünen bir olay. Şöyle bir olay var ozaman, Bu kanıt Google Dmozu kaale almıyor diyenlere güzel bir cevap.

  • Evet. Yani en azından şu anda DMOZ’u dikkate aldığını biliyoruz. Cutts aslında bu konu ile ilgili sen askerdeyken şöyle bir açıklama yapmıştı “Dmoz’u snippetler için kullanıma kapatabiliriz, bunun testlerini yapıyoruz.” dedi. http://www.youtube.com/watch?v=KCY5pbAuYpk

   Bu arada yazilimciblog da aynı şekilde DMOZ’dan alıyor açıklamaları az önce farkettim 🙂

 14. Serdarca says:

  Şimdi dostum, Google benim belirttiğim description yerine Dmoz’un belirttiği descriptionu almış ve bu nedenle sıralamada 3 puan kaybettim. Bu durumu ben yorumlayamadım sence nedir sebebi?

  • Öncelikle, Dmoz’a kabul edilmeni tekrardan kutluyorum 🙂

   Google Dmoz snippetlarını uzun zamandır kullanıyor. Bu durumdan kurtulmak için noodp (ODP – NOODP) meta kodlarının eklenmesi gerekiyor:

   <meta name="robots" content="NOODP"/>
   <meta name="googlebot" content="NOODP"/>
 15. merhaba ben sitenize twiiter üzerinden ulaştim.yoğun rekabet olan bir kelimede üst sıraya çıkmayı hedefliyorum.bu konuda önerileriniz var mı. çok teşekkürler.

  • Merhaba,
   Aşırı rekabet veya yoğun rekabet bir kelime için iyi bir tanımlama değil bence. Burada dikkate alınması gereken çok sayıda faktör var. Aranma hacminden ziyade, bu kelimede üstlerde çıkan sitelerin durumu çok önemlidir. Bir diğer açıdan baktığımızda rekabet derken o kelimeye olan talep mi, arz mı dikkate alınıyor ona bakmak lazım. Özetle bu soruya genel bir cevap vermek mümkün görünmüyor.