22 June 2018

Yazılımla ilgili bir kaç söz

Yazılım bilgisayar dili kullanılarak oluşturulan anlamlı kodlar bütünüdür. Amaç makineye belirli işi yaptırmaktır.

Web programlama açısından düşünecek olursak; harika bir tasarım yaparak güzel bir sayfa ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayfayı oluşturuken işaretleme dili ve grafikler kullanırsınız. Sayfanıza etkileşim, dinamiklik kazandırmak için bir web programlama dilini kullanmalısınız, aksi halde sayfanız sabit kalacak, hiçbir iş yapmayacaktır.

Yazılımcı olmak için gereken özellik nedir?

Bu soruya çoğu kişi ingilizce veya matematik diye cevap verebilir. Bence yazılımcı olmak için ilk ve olması gereken en önemli şey disiplindir. Öğrenmeye nereden başlarsanız başlayın, bugün bir az film izleyeyim, oyun oynayayım, yarın çalışırım mantığı ile başarılı olamazsınız.

İster web üzerinden dersleri takip ederek başlayın, ister kitap okuyarak başlayın çalışmanızı belli bir düzene oturtmak ve bu düzene sabit kalmak zorundasınız. Eğer imkanınız varsa iyi bir kursa gitmeniz oldukça yararlı olabilir.

Eğer kursa gidemiyorsanız, internet ve kitaplar aracılığı ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Size en kolay geleninden başlamalısınız. Bir anda herşeyi okuyup bitirmeye çalışmayın, bu size bir şey kazandırmayacağı gibi kısa sürede sıkılabilirsiniz. Uygulama kısmına zaman harcamalısınız. Öğrendiğiniz programlama dilinde bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirin.

Sanırım yazılım ve yazılımcılıkla ilgili şimdilik bu kadar yeter. Yazılarıma C# (si şarp diye telaffuz ediliyor) notlarımla devam edeceğim. Kim geliştirmiş, kaç yılında ortaya çıkarmış vs. gibi ansiklopedik bilgilere pek fazla yer vermeyeceğim…